Adres
Warszawska 2,
05-082 Blizne
Łaszczyńskiego

Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 8:00 - 17:00

Blaty dębowe jako spójny element każdej kuchni

Kuchnia przez wielu określana jest sercem domu. Nic w tym dziwnego, skoro każdy z nas spędza w niej sporo swojego czasu. To właśnie tam bardzo często powstają najróżniejsze wspomnienia ze wspólnego przygotowywania posiłków z bliskimi. Zabierając się za projektowanie tego pomieszczenia, warto więc przyjrzeć się funkcjom, jakie ma ono spełniać. Podczas gotowania będziemy potrzebować dużej ilości przestrzeni roboczej, którą w większości będą stanowić blaty. To właśnie na nich ma miejsce cała magia, a także one zwracają dużą uwagę, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia. Planując swoją kuchnię, warto bliżej przyjrzeć się blatom, aby wybrać takie powierzchnie, które będą całkowicie spełniały nasze oczekiwania estetyczne i funkcjonalne przez długie lata. Dlatego dzisiaj opowiemy więcej o blatach dębowych!

Doskonałe rozwiązanie dla każdego stylu

Drewno to jeden z najbardziej uniwersalnych surowców, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz. Z powodzeniem można dopasować je do niemalże każdego stylu i przy niewielkim wysiłku jest w stanie stworzyć wrażenie przytulności w pomieszczeniu. Świetnie łączy się zarówno z czernią, jak i bielą, ale także inne kolory można do niego bez problemu dopasować. Nic więc dziwnego, że coraz większą sławę zyskują sobie blaty dębowe. Do kuchni można je zastosować w wielu wariantach, tworząc wnętrze w pełni dostosowane do upodobań. W jakich stylach sprawdzi się blat dębowy kuchenny?

Styl nowoczesny

W nowoczesnej architekturze wnętrz króluje minimalizm i biel, do której świetnie pasują drewniane blaty. Z uwagi na jasną tonację dominującą w tym nurcie bardzo łatwo jest uzyskać chłodny efekt, który zastosowanie drewnianych wykończeń z powodzeniem ociepla. Wnętrze minimalistyczne charakteryzuje się spokojnym, zrównoważonym designem, a do takiego wykończenia świetnie pasują drewniane akcenty, w tym zwłaszcza blaty.

Styl klasyczny

Mimo przepaści, jaka oddziela go od stylu nowoczesnego, w klasycznym wnętrzu również doskonale sprawdzi się drewno – może być ono w nieco ciemniejszym wydaniu, zależnie od tonacji całego pomieszczenia i indywidualnych preferencji. Przy postawieniu na mocniejsze barwy świetnie sprawdzi się urządzenie kuchni w charakterze pałacowym, z o wiele większą ilością zdobień i przepychu. Ciemne drewniane blaty nadadzą tutaj odpowiedni klimat, dzięki któremu pomieszczenie będzie miało ponadczasowy styl.

Styl skandynawski

Założeniem tego stylu jest wykorzystanie materiałów naturalnych, nic w tym więc dziwnego, że i tutaj świetnie sprawdzi się blat drewniany. Lite drewno wspaniale odda surowy klimat, który chcemy otrzymać. Zdecydowanie dominująca w tym nurcie jest biel, wykorzystywana przede wszystkim do szafek czy ścian. Jednak jeśli mamy ochotę nieco urozmaicić kuchnię w stylu skandynawskim, ciekawym pomysłem mogą okazać się patchworkowe płytki nad blatem, oczywiście utrzymane w bieli, ewentualnie czerni. Takie rozwiązanie również świetnie prezentuje się przy drewnianym blacie, razem tworząc spójną całość odpowiadającą temu stylowi.

Styl loftowy

Najłatwiej jest opisać go jako szykowny i niecodzienny. Bardzo często spotyka się go w lokalach gastronomicznych, nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby zastosować go także we własnej kuchni. Blat z drewna bez zbędnych zdobień świetnie się tutaj sprawdzi w połączeniu z ceglaną ścianą, tworząc niezwykły klimat. Symetria nie gra większej roli, często również rury czy instalacje pozostają nieodsłonięte. Dobrym dopełnieniem jest wykorzystanie samych żarówek jako elementu otoczenia, zawieszając je w swobodny sposób. Drewno jest w tym stylu niezbędne, a więc blat z niego wykonany sprawdzi się doskonale. Całe pomieszczenie kojarzyć się będzie z szykowną restauracją.

Styl vintage

W tym przypadku w grę wchodzi łączenie stylów z różnych epok, a samo urządzenie kuchni w klimacie vintage może dla każdego oznaczać coś trochę innego. Jest tak ze względu na to, że główny faktor stanowi tutaj indywidualizm. Stare meble można wprowadzić do wnętrza nowoczesnego lub na odwrót. Uniwersalność powierzchni z drewna odnajdzie się tutaj dobrze niezależnie od tego, jaką interpretację stylu vintage sobie zakładamy.

Styl rustykalny

Drewno w tym przypadku jest wręcz obowiązkowe. Styl rustykalny ceni sobie unikatowość i umiłowuje materiały naturalne. Przytulne, prosto urządzone wnętrze ma stworzyć swojski klimat, dlatego dominują tutaj przydymione, ciepłe kolory. Blat wykonany z drewna sprawdzi się świetnie. Wystrój można uzupełnić o wiele żywszymi kolorystycznie dodatkami, pamiętając przy tym, że w stylu rustykalnym warto postawić na motywy nawiązujące do folkloru.

kuchnia z drewnianym blatem

Piękno i ekologia w jednym

Urządzając swój dom, warto pomyśleć nie tylko o satysfakcjonującym wyglądzie, ale także tym, jak nasz projekt odbije się na środowisku. Oczywiście z założenia jest to inwestycja wykonywana raz na wiele lat, jednak nie przeszkadza to w bliższym przyjrzeniu się materiałom, z których korzystamy. Drewno to przede wszystkim surowiec naturalny, więc jego pozyskiwanie nie wytwarza zanieczyszczeń. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wykorzystaniem drewna w swojej kuchni jest to, że można je z powodzeniem odnawiać, dbając o świeży wygląd przez wiele lat. Impregnacja dodatkowo zwiększa jego żywotność. Wybór blatu z drewna to więc nie tylko postawienie na uniwersalne rozwiązanie, pasujące do większości rodzajów wnętrz, ale też użycie materiału naturalnego, nieszkodliwego dla środowiska.

Inne zalety drewna dębowego

Uniwersalność i nieszkodliwość dla środowiska to nie jedyne cechy, które wyróżniają drewno dębowe. Materiał ten posiada wiele do zaoferowania na dużej ilości płaszczyzn. Jego atuty to m.in.:

  • unikalność — każdy mebel wykonany z drewna litego jest na swój sposób niepowtarzalny i wyjątkowy. Ułożenie słojów zawsze się różni, co dodaje wyrobom z tego materiału zarówno charakteru, jak i oryginalności;
  • estetyka — drewno to budulec wyjątkowo ładny, o bogatej strukturze. Blat drewniany kuchenny prezentuje się elegancko i efektownie, niezależnie od stylu wnętrza, w jakim się znajduje;
  • trwałość i odporność — wspominaliśmy już, że surowiec ten potrafi przetrwać długie lata, jednak uważamy, że jest to zaleta, nad którą warto się jeszcze pochylić. Drewno dębowe jest bowiem bardzo cenione zwłaszcza ze względu na swoją wytrzymałość. Charakteryzuje je mała podatność na uszkodzenia mechaniczne oraz biologiczne, więc zachowuje swój wygląd przez wiele lat, a dodatkowo zawsze warto poddać je impregnacji, która wydłuży żywotność;
  • uniwersalna ponadczasowość — drewno dębowe ceni się od wieków w związku ze swoją niezrównaną jakością oraz byciem wykorzystywanym w różnych dziedzinach zarówno rzemiosła, jak i budownictwa.
blat kuchenny

Zadbaj o swoje blaty!

Jak wytrzymałe nie byłoby drewno dębowe, ostrożności nigdy za wiele. Kuchnia to w końcu miejsce, w którym dużo się dzieje, szczególnie w obrębie blatów. Może się zdarzyć coś rozlać lub zabrudzić. Warto mieć na uwadze dbanie o czystość, suchość oraz konserwację drewnianych blatów. Oto kilka praktycznych porad, jak z nimi postępować!

Wszelkie ciecze usuwaj od razu

To nic dziwnego, że w kuchni zdarzy się wylać wodę, sok czy inną substancję ciekłą, jednak zawsze warto zetrzeć ją natychmiast suchą szmatką. Wilgoć to naturalny wróg drewna i mimo że jej mała ilość nie powinna zaszkodzić, to dobrze jest usunąć ją jak najszybciej, by zachować piękny wygląd surowca na dłużej.

Regularnie czyść blat

Najlepiej dobrze zwilżoną gąbką, z dodatkiem niewielkiej ilości mydła bądź płynu do mycia naczyń. Zawsze po przetarciu na mokro należy wytrzeć powierzchnię na sucho. Usuwanie zabrudzeń na bieżąco jest o wiele łatwiejsze niż robienie tego raz na jakiś czas.

Uważaj na ciepłe naczynia

Ostrożność jest bardzo wskazana, kiedy na blacie stawiamy cokolwiek gorącego. Najlepiej użyć jakiejś podstawki, która ochroni powierzchnię przed bezpośrednim kontaktem z nagrzanym naczyniem. Ślady od gorących naczyń można usunąć, nakładając na nie pastę z soli kuchennej oraz oliwy. Taką mieszankę zostawić należy na 3 godziny, następnie usunąć, a blat wytrzeć do sucha.

Pamiętaj o konserwacji

Regularna konserwacja zapewnia blatom drewnianym jeszcze dłuższą przydatność, dzięki czemu mogą służyć przez pokolenia. Warto jest kontrolować stan danej powierzchni i odnawiać ją, kiedy widzisz taką potrzebę, aby korzystać z blatu drewnianego jak najdłużej.

Kuchnia to wizytówka domu, dlatego warto urządzić ją w dogodny dla siebie sposób. Blaty dębowe na wymiar to świetne rozwiązanie, które wpasuje się wszędzie i będzie służyło przez długie lata. Niezależnie od sposobu, w jaki chcesz urządzić swoje wnętrze, drewno zawsze znajdzie sposób, aby się w nim odnaleźć. Jeśli zastanawiasz się nad wykorzystaniem go w swoim projekcie kuchni, zachęcamy do kontaktu! Posiadamy szeroką gamę blatów drewnianych, których rozmiary dostosujemy do Twoich potrzeb. Wybranie odpowiedniego blatu może wydawać się skomplikowane, ale nic się nie martw. Pomożemy Ci ze wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *